Podsumowanie 2009r w telegraficznym skrócie

Czym żyli rolnicy przez ostatnie 12 miesięcy? Oto najważniejsze sukcesy i porażki minionego roku. Podsumowanie w telegraficznym skrócie.

STYCZEŃ

Styczeń. Prezydent Lecha Kaczyński wetuje ustawę o organizacji rynku rybnego zarzucając jej łamanie zasady wolności gospodarczej.

Dramatycznie niskie ceny na rynku mleka zmuszają Komisję Europejską do wznowienia dopłat do eksportu. Zanim to nastąpiło wielu rolników zrezygnowało już z produkcji.

LUTY

Luty. Ministerstwo rolnictwa przygotowało pakiet działań antykryzysowych. Zakłada on przyspieszenie wydawania unijnych pieniędzy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została zobowiązana do uruchomienia wszystkich działań przewidzianych w PROW.

MARZEC

Marzec. Business Center Club skarży w Trybunale Konstytucyjnym zasady funkcjonowania KRUS-u. Zdaniem przedsiębiorców z BCC rolnicy płacą zbyt niskie składki ubezpieczeniowe. W odpowiedzi rolnicy publicznie niszczą raport.

Tymczasem rząd przyjmuje nowelizację ustawy o KRUS-ie. Dotknie ona 16 tysięcy osób. Rolnicy, którzy mają więcej niż 50 hektarów przeliczeniowych będą od 1 października płacić wyższą składkę.

KWIECIEŃ

Kwiecień. Ruszył nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Dla wszystkich chętnych nie wystarczyło pieniędzy.

MAJ

Maj. Mija pięć lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Nawet przeciwnicy integracji przyznają, że bez Wspólnoty polskim rolnikom byłoby ciężej.

Na wsi ubywa rolników. Agencja Restrukturyzacji zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wpłynęło milion 332 tysiące zgłoszeń. To o około 80 tysięcy mniej niż rok temu.

CZERWIEC

Czerwiec. Producenci mleka otarli się o kary za przekroczenie limitów produkcji. Wykorzystanie narodowej kwoty za sezon 2007/2008 wyniosło 99%.

LIPIEC

Lipiec. Masowe cięcia rządowych wydatków. Budżet resortu rolnictwa zostaje zmniejszony o 231 milionów złotych.

SIERPIEŃ

Sierpień. Ośrodki Doradztwa Rolniczego przeszły z nadzoru wojewodów pod skrzydła sejmików wojewódzkich.

WRZESIEŃ

Wrzesień. Ministerstwo rolnictwa proponuje, aby nadwyżki zbóż paszowych można było spalać w elektrowniach.

Farmerzy z Europy Zachodniej w ramach protestując przeciwko niskim cenom skupu wylewają na pola miliony litrów mleka.

PAŹDZIERNIK

Październik. Ruszył program „Owoce w szkole”. W pierwszym semestrze darmowe porcje owoców otrzyma 300 tysięcy dzieci.

Rząd przyjmuje ustawę o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Uprawa kukurydzy MON 810 będzie dozwolona po spełnieniu szeregu rygorystycznych wymogów.

LISTOPAD

Listopad. Rusza interwencyjny skup zbóż. Niskie ceny jęczmienia zmuszają rolników z całej Europy do skorzystania z oferty Brukseli.

Jest zgoda Komisji Europejskiej na przeznaczenie dodatkowych środków na renty strukturalne oraz pomoc dla gospodarstw niskotowarowych.

Wielomiesięczna batalia zakończona. Unia Europejska zgadza się na przedłużenie preferencyjnego kredytowania zakupu ziemi przez rolników do końca 2013 roku.

GRUDZIEŃ

Grudzień. Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawia założenia prywatyzacji państwowych spółek rolno-spożywczych.

Jako pierwsze zostaną sprzedane stacje unasienniania i hodowli zwierząt, rynki hurtowe oraz Krajowa Spółka Cukrowa. Pierwszeństwo w nabyciu akcji otrzymają rolnicy.

Witold Katner/Agrobiznes

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • Grono
  • Grono.net
  • Gwar
  • Poleć
  • Wykop
  • RSS
  • Drukuj