Dobry początek i końcówka sezonu. Zbiory truskawek, w niektórych rejonach kraju powoli dobiegają końca. Czas na pierwsze podsumowania.
Wyjątkowo nietypowy sezon – mówią plantatorzy truskawek z gminy Czerwińsk.
Ryszard Gadziński Goławin „Dużo w tych terenach, które są zalane zostały wyeliminowane z rynku. Ilości owoców chwilowo duże potem mniejsze kupcy są zdezorientowani, nie wiedzą co się dzieje, ale to jest przyczyna pogody.”
Nawet jeżeli plantacje nie zostały podtopione to rolnicy mieli problemy z ich ochroną. Zygmunt Malczewski przyznaje, że dla niego był to najtrudniejszy sezon od 20 lat.
Zygmunt Malczewski Goławin”Szara pleśń, skórzasta zgnilizna wszystkie choroby, które mogły atakowały. Nie potrafiłem sobie poradzić, albo nie trafiłem ze środkami ochrony, nie mogłem w niektórych momentach wjechać bo pogoda nie pozwalała. ”
Strat nie zrekompensowały nawet wysokie ceny, bo koszty zbioru i ochrony owoców wzrosły co najmniej dwukrotnie.
Zygmunt Malczewski Goławin „Jeżeli to jest 20 ton z hektara to koło 10 tysięcy wychodzi, ale ja miałam trochę ponad 10 ton z hektara to sama pani rozumie, jakieś tam koszty boczne to w tym roku nie był zbyt atrakcyjny rok.”
Nie wszyscy jednak narzekają. Przejściowy spadek cen był tylko w szczycie sezonu teraz owoców zaczyna brakować, więc znowu drożeją.
Barbara Sosińska Nowe Przybojewo „Przetwórstwo podrożało troszkę więc nie jest źle i od razu detaliczna cena poszła w górę. ”
Andrzej Sosiński Nowe Przybojewo „W tym roku są ciężkie zbiory, ale odkąd ja pamiętam to mówiło się, że jak się napracujemy to i zarobimy, jak jest łatwo to wtedy nie ma ceny.”
Zbiory wczesnych i średnich odmian potrwają jeszcze najwyżej kilka dni. Wielu plantatorów stara się jednak przedłużać sezon.
Andrzej Sosiński Nowe Przybojewo „Oglądaliśmy różne plantacje dzięki telewizji też na zachodzie Europy, że to tez można uprawiać po sezonie truskawki wtedy ceny są wyższe.”
Jednak popyt na truskawki tez słabnie bo na rynku pojawiają się inne owoce.
Dorota Florczyk/Agrobiznes