Ceny skupu truskawek

Około 1,5 zł za kilogram truskawek płacą w tym roku zakłady przetwórcze i jest to cena, która nie pokrywa kosztów produkcji. Zdaniem ekspertów do końca sezonu skupu cena ich raczej nie wzrośnie. Natomiast korzystne dla plantatorów mają być tegoroczne ceny malin i wiśni.

Tegoroczna cena jest nieopłacalna dla producentów truskawek – uważa dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Jak tłumaczy, zakłady przetwórcze nie są w tym roku zainteresowane skupem truskawek, dlatego punkty skupu tych owoców rozpoczęły pracę dopiero w ostatnich dniach. Nosecka zauważyła, że na świecie nie ma zapotrzebowania na przetwory z truskawek. Na dodatek zakłady przetwórcze mają jeszcze ubiegłoroczne zapasy soku zagęszczonego i truskawek mrożonych.
Przetwórnie proponują więc niskie ceny, które nie gwarantują zwrotu kosztów produkcji. W skupie za truskawki plantatorzy otrzymują ok. 1,5 zł za kg i raczej do końca skupu cena ich nie wzrośnie – zaznaczyła Nosecka.

Tegoroczne zbiory – 200 tysięcy ton

Według niej główne zbiory truskawek potrwają do końca czerwca. Dużo jednak zależy od pogody: chłodna i deszczowa aura pogarsza jakość owoców.
Na rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą truskawki kosztują w poniedziałek 1,75-3,0 zł/kg. Na warszawskich bazarach można je kupić po 2-3 zł za kg.
Według szacunków IERiGŻ, w ubiegłym roku zakłady przetwórcze kupowały truskawki do mrożenia średnio po 2,8 zł za kilogram. Zbiory wyniosły 201 tys. ton, wobec 175 tys. ton w 2007 r. Specjaliści oceniają, że w tym roku zbiory będą na poziomie 180-200 tys. ton.

Dobry rok dla producentów malin

Prawdopodobnie drożej przemysł zapłaci za maliny, wiśnie i porzeczki – poinformowała Nosecka. Zwłaszcza ten rok będzie dobry dla producentów malin. Ich zbiory rozpoczną się w lipcu i należy spodziewać się, że nie będą one gorsze niż w 2008 r. Według IERiGŻ, w ubiegłym roku wyniosły one 81 tys. ton.

Zdaniem Noseckiej, zapotrzebowanie na te owoce ze strony przemysłu będzie duże, gdyż zakłady nie mają żadnych zapasów, a zapotrzebowanie na świecie jest bardzo duże. Ceny skupu malin będą wysokie, prawdopodobnie – w granicach 4 zł/kg. W 2008 r. średnia cena malin przeznaczonych na mrożonki wyniosła 4,10 zł/kg. Jest to opłacalna cena dla producentów – uważa Nosecka.

Hodowcy wisni odetchną

Nosecka uważa, że należy się spodziewać też wyższych cen skupu wiśni. Przypomniała, że ubiegły rok był tragiczny dla producentów. Przetwórstwo płaciło za wiśnie wyjątkowo mało – 0,85 gr za kg tj. poniżej kosztów produkcji. Całe zapasy przetworów wiśni udało się zakładom sprzedać. Dlatego, jej zdaniem, przetwórstwo powinno w tym roku płacić wyższe ceny – powyżej 1 zł za EKG.

Plantatorzy nie poniosą strat na produkcji czarnych porzeczek. Zbiory zapowiadają się dobrze, nie ma zapasów. Cena skupu powinna być powyżej 2 zł/kg. W ubiegłym przetwórstwo płaciło za nie średnio 3,75 zł/kg. Nosecka zaznaczyła, że 70-80 proc. produkcji owoców miękkich trafia w Polsce do przetwórstwa. Jedynie czereśnie są konsumowane bez przerobu. W tym roku ich zbiory zapowiadają się bardzo dobrze, a ceny mogą być zbliżone do ubiegłorocznych tj. 4,80 zł/kg.

tvn24.pl

Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe:
Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono
 • Grono.net
 • Gwar
 • Poleć
 • Wykop
 • RSS
 • Drukuj

1 komentarz do “Ceny skupu truskawek

 1. zbyszt

  … i co warta jest poczciwa, organiczna praca, czego można się z niej dorobić, tylko garba!!!

Możliwość komentowania została wyłączona.