Wracamy do sprawy rent strukturalnych. To jest już niemal pewne, że jeszcze w tym roku rolnicy będą się o nie ubiegać. Rząd postawił na swoim i mimo protestów przedsiębiorców Komisja Europejska zgodziła się przesunąć fundusze w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ale to wcale nie oznacza końca problemów dla tych, którzy będą chcieli przejść na rentę.
Walka o pieniądze na renty strukturalne trwała od kilku miesięcy. Oficjalnego potwierdzenia z Brukseli jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie.
Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: na pewno nabór na renty strukturalne w tym roku będzie. Dopełniliśmy tych oczekiwań, które Komisja przed nami postawiała.
Nabór wniosków zostanie ogłoszony prawdopodobnie we wrześniu. Do rozdysponowania będzie 320 milionów euro. Pieniądze zostaną zabrane z innych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miedzy innymi z zalesiania, usług doradczych czy systemów jakości żywności.
Ale najwięcej stracą przedsiębiorcy. Z programu modernizacji przetwórstwa zniknie 200 milionów euro.
Witold Choiński – Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: my jako przemysł nie możemy się z tym zgodzić, zwłaszcza w dobie dzisiejszego kryzysu. Tak naprawdę wyeliminowanie tych pieniędzy z przemysłu – to jest eliminacja tak naprawdę polskiego przemysłu z europejskiego rynku.
To co nie podoba się przedsiębiorcom chwalą organizacje rolnicze oraz opozycja.
Henryk Kowalczyk – poseł PIS: to jest kierunek pasywny, ale nie ma innego wyjścia. Płacimy za błędy z programowania 2004 – 2006, kiedy to bardzo hojną ręką dano renty strukturalne w dużej wysokości i teraz trzeba je realizować. One są na 10 lat.
Wrześniowy nabór to przedostatnia szansa na unijne renty strukturalne. Pieniędzy starczy jeszcze tylko na jeden niewielki nabór w przyszłym roku. Chyba, że rolnicy nie wykorzystają wszystkich funduszy z innych programów pomocowych.
Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: wszystkie środki z działań nieinwestycyjnych, które będą pozostawały przeznaczymy na dodatkowe nabory w przyszłości. Jeśli ktoś nie rozliczy niskotowarówki, to te pieniądze trafią wprost na renty strukturalne.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej renty strukturalne otrzymało ponad 67 tysięcy rolników.
Witold Katner/Agrobiznes
Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe: