Archiwum roku: 2010

Agroturystyka – alternatywna oferta

Alternatywna oferta – agroturystyka.Wobec zorganizowanych wczasów i zagranicznych wyjazdów, robi furorę na Dolnym Śląsku.

To co kiedyś było tylko dodatkiem do rolniczych zajęć, staje się teraz podstawowym zarobkiem coraz większej liczby gospodarstw. Z agroturystyki wreszcie można na wsi wyżyć.

Stuletni niemal gospodarczy budynek w Bolescinie stał i niszczał w oczach. Tak długo, dopóki nie stał się podstawą rodzinnego biznesu – czyli wiejskim pensjonatem.

Małgorzata Sobańska- „Katarzynka” w Boleścinie „Widzę, że jest duże zainteresowanie połączeniem imprez rodzinnych z noclegiem”.

Komunie, chrzciny i śluby w dawnej stajni? Dlaczego nie? zwłaszcza, że prócz tego w ofercie są … wiejskie przyjemności.

Eugenia Kaucka- mieszkanka Wrocławia „Potrawy są najrozmaitsze, warto”.

Niemal po sąsiedzku w Bystrzycy Górnej także można korzystać z uroków wsi i natury.

Wiesława Kartuszewska- „Justyna” w Bystrzycy Górskiej „Zaczęli zjeżdżać najpierw znajomi, znajomi znajomych, zaczęliśmy najpierw wynajmować na zasadach przyjacielskich, a potem było to już zarabianie”.

A zarabianie idzie coraz lepiej, zwłaszcza w okresie świątecznym. Gdy brakuje miejsc na miejskich balach, można jeszcze pytać o sylwester na wsi.

Katarzyna Fornalska- mieszkanka Wrocławia „Jeszcze ludzie szukają ośrodków, czegoś tańszego. Za coś lepszego trzeba dużo zpłacić”.

Ceny agroturystycznych ofert nadal są konkurencyjne. Ale wiejscy biznesmeni musza zarabiać na siebie nie tylko w weekendy i w sezonie. Paweł Kartuszewski znalazł sposób – w agroturystycznych pokojach w dni powszednie goszczą robotnicy.

Paweł Kartuszewski- „Justynka” w Bystrzycy Górnej „Mamy firmy budowlane które nam pozwalają przetrwać zimę”. Pan Paweł zainwestował w rozbudowę budynku zarobione za granica pieniądze i zarejestrował firmę.

Paweł Kartuszewski- „Justynka” w Bystrzycy Górnej „ W tym momencie warto być zarejestrowanym , wystawiać faktury, pozyskiwać klienta”.

Na Dolnym Śląsku jest juz około 800 gospodarstw agroturystycznych.

Jadwiga Jarzębowicz/OTV Wrocław/Agrobiznes

Wnioski o przyznanie premii "młodym rolnikom"

W województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim i podkarpackim można jeszcze w tym roku składać wnioski o przyznanie premii na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.
Wnioski o przyznanie premii "młodym rolnikom"

Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe:

Ceny rzepaku w przyszłym roku

A jak ceny rzepaku mogą kształtować się w przyszłym roku? Tu analitycy są zgodni. Znacznych spadków raczej nie będzie. Wręcz przeciwnie, sytuacja na rynku uzasadnia dalszy wzrost cen. Jest jednak jedno ale – fundusze inwestycyjne. To one skupując płody rolne wywindowały ceny. Jeśli tak duzi gracze zdecydują się na sprzedaż nasion, będzie taniej.

Ceny rzepaku w przyszłym roku

Strona została znaleziona przez następujące słowa kluczowe:

Tusk o KRUS

Premier Donald Tusk rozwiewa wszelkie wątpliwości: nie będzie likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Choć zmiany są konieczne. Dotkną one nie tylko rolników, ale także na przykład służby mundurowe.

Zboża-ceny

Po raz pierwszy od dłuższego czasu podaż bierze górę nad popytem, a ceny zaczynają nieubłaganie spadać – tak w nowy tydzień wchodzi rynek zbóż. Transakcje, owszem są, ale klienci są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji.

Zboża-ceny